عسل زنده

تاریخ انتشار: 99/04/07
نمایش: 212
(2 رای)

عسل زنده

عسلی  است که مانند انسان زنده است و نسبت به گرما و سرما از خود واکنش نشان می‌دهد. همانگونه که انسان در برابر  گرما، دچار انبساط (بازشدگی) در عروق خونی محیطی می‌شود و خود را رها می‌کند و بالعکس در برابر سرما اندام‌های خود را جمع کرده و به تنه خود نزدیک می‌کند و عروق خونیِ محیطی‌اش دچار انقباض می‌شود، عسل زنده نیز در برابر گرما خود را رها کرده و منسبط می‌شود و نسبت به شدت گرما رقیق و رقیق‌تر می‌شود.

عسل زنده، طبیعی و سالم که توسط زنبور عسل از شهد گل‌ها و گیاهان تهیه می‌شود عسلی است که در کارخانه و … حرارت، برودت و هیچ پروسه اضافی روی آن انجام نمی‌گیرد و فقط در بسته بندی‌های شیشه‌ای یا سفالی عرضه می‌شود.

این عسل زنده در دمای پایین در طی چند روز شروع به رُس بستن (جامد می‌شود) یا همان شکرک زدن می‌کند و وقتی که این عسل زنده در آب گذاشته می‌شود و روی حرارت قرار می‌گیرد و یا با بالا رفتن دمای محیط نگهداری، از حالت جامد یا رس بسته خارج شده و به شکل مایع و روان در می‌آید و در واقع عسل طبیعی به صورت هوشمند در دمای سرد به حالت جامد و در دمای گرم به حالت مایع در می‌آید و در واقع زنده و فعال است.

متاسفانه بین مردم و اجتماع اینگونه جا افتاده، عسلی که شکرک بزند حتماً شکر دارد، یا تقلبی است. رس بستن یا همان شکرک زدن عسل دلیل بر تقلبی بودن عسل نیست و این کار یک فعالیت کاملا طبیعی است.

در بعضی فرهنگ‌ها این موضوع کاملا جا افتاده است و خریداران عسل ترجیح می‌دهند عسل رس بسته خریداری نمایند چون مطمئن هستند که طبیعی است و خودشان با گرم کردن با آب جوش آن را به حالت مایع در می‌آورند چون هنوز عسل رس بسته تقلبی در بازارهای دنیا عرضه نشده است.

بهترین عسل

بهترین نوع عسل عسلی است که زنبور با جمع آوری شهد گلها و گیاهان آن را تولید کرده باشد.

تغذیه زنبور

در فصول سرد سال زنبور داران آب قند و یا آب شکر در دسترس زنبور می‌گذارند و زنبور نیز از همین شهد مصنوعی عسل تولید می‌کند این عسل نیز رس می‌بندد و در واقع در طی فرایندی که در بدن زنبور عسل روی آن انجام شده است؛ سالم و زنده شده است. ولی عسل‌هایی که در دمای پایین رس نمی‌بندند قطعاً توسط هیچ زنبور عسلی تولید نشده است بلکه یک شهد یا مربای مصنوعی است همراه با اسانس که در کارخانه توسط دستگاه‌های صنعتی تولید شده است، نه زنبور. این نوع عسل همیشه در حالت مایع است و هرگز رس نمی‌بندد.

 

چگونه عسل شکرک زده را باز کنیم؟

برای تبدیل یک شیشه عسل شکرک زده به حالت مایع، تنها شیشه آن را به مدت ۱۵ دقیقه یا تا زمانی که ریزدانه‌های قندی حل شوند، درون آب گرم با دمایی در حدود ۴۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. قرار دادن عسل در معرض گرمای زیاد، می‌تواند آنزیم‌های زنده آن را از بین ببرد.

 

چرا عسل‌های فروشگاه‌ها شکرک نمی‌زند؟

اکثر عسل هایی که در سطح بازار بفروش می رسد حرارت دیده است و خام نیست، به این دلیل که مردم شناخت خوبی از عسل طبیعی ندارند و تصور می‌کنند عسل شکرک زده تقلبی است؛ بسیاری از فروشندگان و زنبورداران هم به همین دلیل عسل را حرارت می‌دهند تا از حالت کریستالیزه خارج شود و مایع و شفاف باقی بماند که در نتیجه بسیاری از آنزیم های عسل نیز از بین می‌رود.